Wykłady multimedialne - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

Przejdź do treści

Wykłady multimedialne

Wydarzenia > 2019
12 stycznia, w kościele św. Mikołaja,
rozpoczęliśmy cykl wykładów multimedilanych
pt.
Objawienia maryjne
i ich przesłanie do świata

 które poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski

Temat pierwszego spotkania: Obrończyni życia z Guadalupe. Dlaczego taki tytuł? Co Maryja w XVI wieku chciała powiedzieć zamieszkującym tereny dzisiejszego Meksyku Indianom, co zaś nam, ludziom XXI wieku? Jakie tajemnice kryje wizerunek Matki Bożej z Guadalupe pozostawiony na indiańskim płaszczu Juana Diego, że każdego roku pragnie oglądać go 12 milionów ludzi?

9.02.2019 r.
– Cudowny medalik z Rue du Bac

W sobotę, 9 lutego 2019 r., miał miejsce kolejny wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tematem spotkania był Cudowny Medalik z Rue du Bac. Dowiedzieliśmy się o niezwykłych objawieniach jakich doznała w roku 1830 młoda nowicjuszka Katarzyna Labouré, w samym sercu Paryża, w zakonnej kaplicy sióstr szarytek. Zjawienie się Maryi i życzenie, by wybić Cudowny Medalik z Jej wizerunkiem nie były przypadkowe. W tym czasie Kościół we Francji był zniszczony przez Wielką Rewolucje Francuską, zbliżała się też tzw. Rewolucja lipcowa i Komuna Paryska. Dlaczego Maryja właśnie w tym czasie przekazała i Francji, i światu swoje orędzie wypisane w wielu symbolach na Cudownym Medaliku oraz w dobrze nam znanym zdaniu: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.
9.03.2019 r.
– Płacząca Pani z La Salette

W sobotę, 9 marca, przenieśliśmy się do francuskich Alp, do niezwykłego miejsca jakim jest mała górska wioska La Salette położona 1800 metrów nad poziomem morza. To właśnie tam, wysoko w górach 19 września 1846 roku dwoje dzieci pasących krowy, 15-letnia Melania i 11-letni Maksymin spotkały Płaczącą Panią. Dwa razy zwróciła się do nich: „Moje dzieci, przekażcie to całemu mojemu ludowi!” Dzieci dobrze zapamiętały wszystkie słowa zapłakanej Tajemniczej Pani i powtórzyły je mieszkańcom wioski. Przesłanie Maryi ciągle zadziwia i fascynuje.
13.04.2019 r.
– Niepokalane Poczęcie z Lourdes

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r., odbył się kolejny wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tym razem udaliśmy się w piękne Pireneje, do francuskiego miasteczka znanego na całym świecie o nazwie Lourdes.
Tam, 11 lutego 1858 roku, Matka Boża objawiła się po raz pierwszy młodziutkiej Bernadecie Soubirous. Powiedziała o sobie, że nazywa się Niepokalane Poczęcie. Dlaczego taki tytuł? Jaką moc posiada to miejsce, że każdego roku przybywają tutaj miliony pielgrzymów, zwłaszcza chorych fizycznie i duchowo? Czy Maryja z Lourdes chce nam dzisiaj coś powiedzieć?
11.05.2019 r.
– Gietrzwałd: odrodzenie polskości

W sobotę 11 maja 2019 r. odbył się kolejny wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tym razem udaliśmy się na pogranicze Warmii i Mazur, do polskiego Gietrzwałdu, gdzie 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia Matki Bożej dziewczynkom Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Trwały one do 16 września 1877 r., a było ich w sumie ponad 160. Jest to jedyne objawienie Maryi na polskiej ziemi i jedno z dwunastu na świecie, oficjalnie uznane przez Kościół. Miało ono szczególne znaczenie, ponieważ dało impuls do odrodzenia polskości w trudnych dla naszej Ojczyzny czasach zaborów. Jaki był przebieg tych objawień? Co Matka Boża powiedziała dziewczynkom? Co oznacza dla nas Polaków Gietrzwałd dzisiaj?
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści