Wszystkich Świętych - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2020 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2020
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2020
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Uroczystość Wszyskich Świętych
2020
Albrecht Dürer. Wszyscy święci, obraz z ołtarza w Landau.

Msze św. o godz. 8:00, 9:30, 11:00, 12:00 i 18:30.
W związku z decyzją władz państwowych zmuszeni zostaliśmy do zamknięcia cmentarza od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada włącznie. Nie odbyły się na naszych cmentarzach tradycyjne procesje. Nie było też zapowiedzianej wcześniej modlitwy za zmarłych na cmentarzu. Natomiast, w naszej świątyni 1 listopada, o godz. 12:00 odprawiona została Msza św. celebrowana przez ks. Proboszcza i naszych Wikariuszy, po której przez kościół przeszła procesja za zmarłych.

Zmarli Parafianie 1.11.2019 – 1.11.2020

1.    + Mieczysław Szczucki
2.    + Tadeusz Brąszkiewicz
3.    + Marek Górecki
4.    + Mirosław Lustig
5.    + Waldemar Winczura
6.    + Jan Borkowski
7.    + Aldona Klinikowska
8.    + Barbara Kruszczyńska
9.    + Tadeusz Kwaśniak
10.  + Wiesław Krajewski
11.  + Edmund Wiśniewski
12.  + Helena Goj
13.  + Andrzej Herman
14.  + Stanisław Talar
15.  + Bogumił Glaubert
16.  + Jan Kuźnicki
17.  + Zofia Szcześniak
18.  + Eugeniusz Luther
19.  + Wacław Karnicki
20.  + Jerzy Lewandowski
21.  + Ryszard Woźniak
22.  + Katarzyna Doroszko
23.  + Edward Krzyżanowski
24.  + Andrzej Toboła
25.  + Agnieszka Szeląg
26.  + Eugeniusz Kasprzykowski
27.  + Bogusław Orłowski
28.  + Irena Rajska
29.  + Natalia Fila
30.  + Katarzyna Sawczyk
31.  + Bogdan Zająkała
32.  + Elżbieta Czaplewska
33.  + Janina Mikołajewska
34.  + Łucja Łozińska
35.  + Bogumiła Szymczak
36.  + Bogdan Truskawa
37.  + Wojciech Siwiak
38.  + Irena Kosicka
39.  + Jadwiga Młynarczyk
40.  + Gabriela Miętkiewicz
41.  + Lidia Kopycińska
42.  + Danuta Pawłowska
43.  + Jolanta Łochendzan
44.  + Tadeusz Junatowski

45.  + Roman Ośko
46.  + Zofia Karwecka
47.  + Henryk Płaczek
48.  + Barbara Kowańska
49.  + Wojciech Sikora
50.  + Marianna Kłos
51.  + Marek Prętki
52.  + Felicja Chęcińska
53.  + Włodzimierz Westfalski
54.  + Regina Kamińska
55.  + Jerzy Manikowski
56.  + Krystyna Szostak
57.  + Wanda Łobodzińska
58.  + Robert Gąsior
59.  + Władysława Stawiarz
60.  + Maria Westfalewska
61.  + Florian Łoboda
62.  + Witold Dzierżak
63.  + Witold Brzoskniewicz
64.  + Monika Jaworska
65.  + Agnieszka Grochowska
66.  + Eugeniusz Kotyński
67.  + Franciszka Wdowiak
68.  + Jan Futyma
69.  + Beata Awiżeń
70.  + Krystyna Karnicka
71.  + Szymon Pierzgalski
72.  + Waldemar Rutkowski
73.  + Anna Śmiałek
74.  + Krystyna Tkacz
75.  + Henryk Kruszyński
76.  + Zofia Noskow
77.  + Barbara Winiarska
78.  + Daniela Twardowska
79.  + Gabriela Lutkowska
80.  + Bożena Chrobak
81.  + Józef Rosiński
82.  + Radosław Radziszewski
83.  + Maria Domachowska
84.  + Leon Neumann
85.  + Henryk Bączek
86.  + Marian Szczukowski
87.  + Michał Hames
88.  + Grzegorz Piórkowski
Wokół naszego kościoła także znajdował się kiedyś cmentarz; i również za pochowanych tutaj odmawiane były modlitwy.
Warto także wspomnieć w naszych modlitwach więźniarki, ofiary stalinowskiego reżimu, których tablica pamiątkowa znajduje się w naszej świątyni.
Miejsce ich pochówku znajdowało się obok cmentarza ewangelickiego, w tzw. morwach (do dzisiejszego dnia - rosną tam niewielkie drzewa morwowe). Nieopodal, na miejscu byłego cmentarza ewangelickiego (dzisiejszego mini-parku). Harcerze z drużyny „Niezłomni” postawili skromny, brzozowy krzyż, upamiętniający prześladowane przez reżim więźniarki. I także im, nieznanym ofiarom reżimu stalinowskiego zapalone zostały, pod brzozowym, harcerskim krzyżem znicze.
Historia tego miejsca, sięga XIX wieku. Cmentarz ten funkcjonował w latach 1855-1960. Został utworzony przez władze pruskie w 1855 roku. W tym roku przez miasto i okolice przetoczyła się epidemia cholery. W fordońskim więzieniu zmarło wtedy kilkadziesiąt kobiet. Nie było dla nich osobnego miejsca pochówku, więc władze więzienne wystąpiły do Urzędu Miasta o wytyczenie terenu z przeznaczeniem na cmentarz. Teren cmentarza dla więzienia wytyczono w sąsiedztwie cmentarza ewangelickiego, po prawej jego stronie, patrząc od ul. Cechowej. Teren tego więziennego cmentarzyka był porośnięty drzewami morwowymi i stoją one tam do dnia dzisiejszego. Cmentarz ewangelicki sąsiadował z cmentarzem katolickim (obecnie należącym do parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty).

Pierwsze groby powstały na więziennym cmentarzu w rezultacie zgonów po epidemii. W okresie II wojny światowej pochowanych zostało 173 Polki. Po 1945 r. dokonywano już sporadycznych pochówków. Ale wiadomo, że w tym więzieniu przebywały i umierały kobiety, zwożone niemal z całej Polski. Fordońskie więzienie należało do najcięższych w Polsce. Więziono w nim m.in. żołnierki Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego. Upamiętniać te bezimienne kobiety ma brzozowy, harcerski krzyż. Krzyż jednak stoi kilkadziesiąt metrów dalej; nie w miejscu, gdzie znajdowało się miejsce pochówku bezimiennych ofiar reżimu. Dlaczego tak się stało?

Obecnie istniejący park powstał w latach 70. XX wieku, po likwidacji cmentarza ewangelickiego w 1960 roku. Równocześnie został zlikwidowany cmentarzyk więzienny w tzw. morwach (rosną tam drzewa morwowe); ale w przeciwieństwie do cmentarza ewangelickiego, na terenie byłego cmentarza więziennego – nie dokonano ekshumacji. Teren wyrównano, posiano trawę. Wizualnie trudno już dzisiaj odróżnić „morwy” od reszty „parku”. Wygląda to jak jedna całość, bo rozrosły się drzewa i krzewy.

Warto sobie uświadomić, że pół wieku temu otoczenie dzisiejszego skweru przedstawiało się nieco inaczej. Do lat 70. ubiegłego wieku nie było wokół prawie nic – żadnych bloków ani budynków oprócz kilku małych domków, tylko pola i nieużytki. Nie było też ulic, jedynie wysadzana drzewami piaszczysta droga, wiodąca od kościoła św. Mikołaja do cmentarzy. Tą drogą wcześnie rano jeździły wozy wiozące z więzienia trumny zmarłych więźniarek na miejsce pochówku, gdy cmentarz jeszcze funkcjonował. Teren stopniowo zabudowano, drzewa przy drodze wycięto. Powstały ulice i bloki mieszkalne. Taki wygląd okolicy znamy dzisiaj.

Przez pewien czas po likwidacji cmentarza ewangelickiego funkcjonowała nieformalna nazwa tego miejsca – fordońska łączka. Potem przyjęło się wśród mieszkańców nazywać ten teren po prostu parkiem. Uchwałą Rady Miasta z dnia 16 lutego 2005 roku dotychczasowy park osiedlowy otrzymał nazwę Skwer imienia gen. Augusta Emila Fieldorfa – Nila.

Młodzież samodzielnie uzyskała zgodę Miasta na postawienie tam krzyża, gdyż Zarząd Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odmówił harcerzom postawienia krzyża w tzw. morwach, gdzie było miejsce pochówku Żołnierek AK, których pamięci jest poświęcony krzyż i innych więźniarek.
Pod poświęconym krzyżem, zawsze pali się ogień znicza i zawsze są świeże kwiaty. Więzienny cmentarzyk czeka na rozpoczęcie prac ekshumacyjnych przez IPN. Może wtedy – brzozowy, harcerski krzyż – będzie mógł stanąć na właściwym miejscu. Obecnie bowiem – na części więziennego cmentarzyka jest placyk zabaw prywatnego, fordońskiego przedszkola.
2 listopada - Dzień zaduszny.
Wieczorna Msza św. poprzedzona została Nieszporami, przypadającymi w liturgii godzin na Ten Dzień. Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w poniedziałek. Msze św. o godz. 7:30, 9:30 i 18:30.
Od 2 do 8 listopada o godz. 18:00 w kościele różaniec za zmarłych, których wspominamy w wymieniankach jednorazowych.
8 listopada - zakończenie oktawy Wszystkich Świętych.
Każdego roku, w oktawie Wszystkich Świętych, odbywały się na naszych, fordońskich cmentarzach procesje za zmarłych. Dla przypomnienia – procesje te, jedyne w swoim rodzaju, wprowadził w 1950 roku pierwszy powojenny proboszcz parafii św. Mikołaja ks. prałat Franciszek Aszyk. Kontynuowali tradycję kolejni proboszczowie: ks. Stanisław Grunt, ks. Roman Buliński i obecny proboszcz ks. kanonik Karol Glesmer. Niestety, z powodu pandemii, w tym roku – procesje się nie odbyły. Ale za to, w niedzielę, 8 listopada, na zakończenie oktawy Wszystkich Świętych, o godz. 15:00 ks. Proboszcz modlił się na cmentarzu parafialnym za zmarłych tam spoczywających, obchodząc w skromnej asyście cały cmentarz. Na początku – zatrzymano się przy grobach – budowniczego kościoła św. Mikołaja ks. Gawina-Gostomskiego oraz wspomnianego już – pierwszego, powojennego Proboszcza parafii św. Mikołaja.
Wróć do spisu treści