20-lecie Diecezji Bydgoskiej - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

20-lecie Diecezji Bydgoskiej

Aktualności
Biskup Krzysztof Włodarczyk
zaprasza na obchody 20-lecia diecezji
Przewielebni Księża!
Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego!
Drodzy Diecezjanie!

Przed nami świętowanie 20-lecia diecezji bydgoskiej. Rozpoczęliśmy je już przed rokiem, uroczyście inaugurując czas nowenny – 9 miesięcy bezpośredniej duchowej mobilizacji. Dużo trudu włożyliśmy w przygotowanie „Propozycji duszpasterskich”, których założenia realizowaliśmy w wielu duszpasterskich inicjatywach. Główne trzydniowe obchody zaplanowaliśmy tydzień po Wielkanocy: 6-7-8 kwietnia. Po tych dniach pragniemy realizować dalszy program duszpasterskich aktywności: peregrynację figury św. Michała Archanioła z Gargano w każdej parafii diecezji; przez 20 miesięcy w poszczególnych dekanatach będzie sprawowana Eucharystia dziękczynna za diecezję oraz nabożeństwo powołaniowe; planujemy też budowę „żywego pomnika diecezji”: każdego roku, przez pięć najbliższych lat, trzej uczniowie (po jednym ze szkoły podstawowej, średniej i wyższej) otrzymają od diecezji 25% dofinansowania do kosztów nauki; pragniemy także zainaugurować Eucharystyczny Ruch Młodych, jako wezwanie do pogłębionej formacji dzieci po Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży po przyjęciu Bierzmowania.

Kochana Wspólnoto Diecezjalna!
Serdecznie zapraszam Was do wspólnego przeżycia centralnych uroczystości 20-lecia naszej diecezji. Bądźmy razem na Mszy świętej dziękczynnej w najbliższą sobotę – 6 kwietnia, o godz. 12:00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Poprzedzi je nabożeństwo czuwania, a zakończy wspólna agapa na placu przed bazyliką. Zależy mi na tym, abyśmy w tym dniu byli razem i wspólnie dziękowali dobremu Bogu za nasz diecezjalny Kościół. Pragnę również, byśmy nie poprzestali na rocznicowych obchodach, ale dalej budowali wspólnotę diecezjalną.

Na owocne przeżywanie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wydarzenia rocznicowe z serca błogosławię.

+ Krzysztof Włodarczyk
Biskup Bydgoski

Bydgoszcz, 25 marca 2024 r.
6 kwietnia (sobota)
Bazylika Mniejsza św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
  • godz. 10:00 – modlitwa różańcowa z Katedry św. Marcina i Mikołaja do Bazyliki św. Wincentego a Paulo – Wojownicy Maryi,
  • godz. 11:00 – nabożeństwo przygotowania,
  • godz. 12:00 – Msza Święta dziękczynna z udziałem całego prezbiterium i wiernych świeckich diecezji bydgoskiej; rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano we wszystkich parafiach diecezji (6 kwietnia 24 listopada); na dziedzińcu przed bazyliką agapa dla wszystkich zebranych.
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
  • godz. 19:00koncert dziękczynny w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Chóru Akademickiego Politechniki Bydgoskiej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Jan Miłosz Zarzycki dyrygent, Magdalena Stefaniak sopran, Iwona Wall alt, Zbigniew Malak tenor, Szymon Kobyliński bas, Agnieszka Sowa przygotowanie chóru PB, Benedykt Odya przygotowanie chóru UKW. Repertuar: Wolfgang Amadeus Mozart – Msza C-dur Koronacyjna KV 317; Wolfgang Amadeus Mozart – Motet Exultate Jubilate na sopran i orkiestrę KV 165/158; Johann Sebastian Bach/Charles Gounod – Ave Maria.

7 kwietnia (Niedziela Bożego Miłosierdzia)
Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy
  • godz. 19:15 – spektakl Oratorium „Trzy Marie”. To opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Nawiązuje do późnośredniowiecznego zabytku – poliptyku „Ukrzyżowanie”, który znajdował się w pruszczańskiej świątyni. Arcydzieło powstało ok. 1500 r. w warsztacie snycerskim w Antwerpii. Aktorzy są niezależnym zespołem muzyki klasycznej z Trójmiasta. Działają od 2011 r. Na co dzień współpracują z pianistami, zespołami kameralnymi, jazzowymi i orkiestrą. Więcej na: www.lesfemmes.pl. Wstęp wolny.

8 kwietnia (poniedziałek)
Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy
  • godz. 18:00 – Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Po odznaczenie honorowym „Medalem 20-lecia” diecezjalnych liderów grup apostolskich.
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści