Włocławek - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2022 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2022
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2022
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
W sobotę, 14 maja, po przerwie w organizowaniu parafialnych wyjazdów, spowodowanej w dużej mierze przeróżnymi ograniczeniami, wybraliśmy się na pielgrzymkę do Włocławka.

Kiedy w kościele ogłaszałem taki fakt, można było odczytać w twarzach nieco zdziwienia – do Włocławka???
– A jednak…

Wybór kierunku nie był przypadkowy, okazało się, że nawet tematów, które chcieliśmy dotknąć i przeżyć było zbyt wiele jak na jeden dzień.

Wyjechaliśmy z Fordonu w stronę Torunia. Pierwszy przystanek, to Górsk (szlakiem męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki). W Górsku zwiedziliśmy Centrum Formacji Młodzieży z wystawą poświęconą błogosławionemu oraz zatrzymaliśmy się w miejscu zatrzymania księdza przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Stamtąd pojechaliśmy na tamę we Włocławku, miejsce śmierci męczeńskiej. Tam nasi radni Parafialni złożyli wiązankę kwiatów, pomodliliśmy się przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego w towarzystwie ks. Rektora Seminarium, który zaopiekował się nami i z nim pojechaliśmy do Seminarium Duchownego, które zwiedziliśmy i uczestniczyliśmy we Mszy św. Przed Mszą św. pielgrzymi spotkali się z obecnym biskupem włocławskim, Krzysztofem Wętkowskim, który nieco przybliżył historyczne nasze więzi. Tutaj z kolei przybyliśmy śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Kolejnym etapem była katedra, którą pokazał nam przewodnik, a szczególnym momentem było nawiedzenia kaplicy, gdzie pochowani są dwaj biskupi pomocniczy we Włocławku, którzy byli proboszczami naszej parafii pw. św. Mikołaja w Fordonie na początku XVII wieku: ks. Franciszek Łącki i ks. Baltazar Miaskowski (to temat na osobny artykuł). W tej katedrze posługiwał także bł. bp Michał Kozal, Patron naszej diecezji, jego więc śladem także tam przybyliśmy. Kolejny punkt a raczej miejsce, które odwiedziliśmy, to muzeum diecezjalne.

Z Włocławka udaliśmy się do Brześcia Kujawskiego, to rodzinna parafia ks. Daniela, gdzie mogliśmy podziwiać piękny kościół, uczestniczyć w krótkim koncercie organowym naszego organisty. W Brześciu, Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie. Odwiedziliśmy jeszcze Dom Kultury z niesamowitą wystawą „Chrystusa frasobliwego” w przeróżnych wykonaniach, ze zbiorów ks. Jacka Śmigla, który z wielką pasją nam o tym opowiedział.

Ubogaceni, wróciliśmy.
xKG
Wróć do spisu treści