Do Kołobrzegu - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2023 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2024
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2024
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
22.06.2024

Diecezja bydgoska pielgrzymowała do korzeni – tym razem do Kołobrzegu

Do wyruszenia ku dobrej oraz pięknej przyszłości, opartej na fundamentach chrześcijaństwa, zachęcał wiernych diecezji bydgoskiej biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.

Ponad dziewięćset osób przybyło do Kołobrzegu, by w Bazylice Konkatedralnej Wniebowzięcia NMP dziękować za 20 lat strukturalnego Kościoła nad Brdą. – Przeżywacie jedną z trzech pielgrzymek obok Gniezna oraz Pelplina, bo właśnie z tych trzech diecezji wyłoniła się wasza – bydgoska. Dziękujecie za dar lokalnego Kościoła oraz św. Jana Pawła II, który tę diecezję ustanowił – mówił bp Zieliński.

Według ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego powrót do korzeni jest przypomnieniem, z jakiego źródła czerpie życiodajne soki „tętniący życiem Kościół Bydgoski”. – Przeżywacie tę pielgrzymkę w roku, który dla tego miejsca jest szczególnie ważny, ponieważ przywołujemy obecność św. Ottona z Bambergu, chrzciciela Pomorza w 900. rocznicę jego chrystianizacyjnej misji – podkreślał biskup, dodając, że w przyszłym roku przypadnie także 1025. rocznica chrztu kołobrzeżan, jaki miał miejsce w Budzistowie.

Jak zauważył bp Zbigniew Zieliński, wspomniane wydarzenia są ważne, a swoim bogactwem, treścią i wymową nadają sens pielgrzymowaniu do korzeni. – Bo nie tylko cofamy się 20 lat wstecz, nie tylko sięgamy do wydarzeń, jakie ukształtowały ten Kościół, z którego diecezja bydgoska się wyłoniła. Nie tylko cofamy się do wydarzeń, jakie wniosły chrześcijaństwo na te ziemie, ale za sprawą dzisiejszej liturgii przywołujemy również i te korzenie, u źródeł których jest misja Chrystusa – powiedział.

Zastanawiając się nad nazwą diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej należy zdaniem księdza dr. Tadeusza Ceynowy właśnie powrócić do wspomnianej daty sprzed 1025 lat. – Diecezja ta, która ma dopiero 52 lata, została erygowana w nawiązaniu do misyjnego biskupstwa w Kołobrzegu, które powstało w roku 1000 – podkreślał, wspominając jej pierwszego biskupa – Ignacego Jeża. Mówiąc o historycznych związkach między diecezjami dwiema diecezjami, ks. dr Tadeusz Ceynowa wspomniał takie postaci jak bp Reinbern czy przywoływany już bp Otton. W ten sposób przywołał dzieje wcześniejszych diecezji kołobrzeskiej i kamieńskiej. Kapłan wspomniał o wprowadzeniu protestantyzmu na Pomorzu, jak i o Sanktuarium NMP Pani Skrzatuskiej, które stanowi dzisiaj pewien zwornik duchowy dla diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i bydgoskiej.

Do bazyliki w Kołobrzegu przyjechali m.in. przedstawiciele kilkunastu dekanatów z Bydgoszczy, Kcyni, Łabiszyna, Łobżenicy, Mroczy, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Szubina i Złotowa. – Warto powracać i uświadamiać sobie, że nasza diecezja bydgoska związana jest poprzez część miejscowości, jakie przydzielono jej z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jesteśmy związani jeszcze bardziej przez biskupa ordynariusza, dla którego tutaj wszystko się zaczęło – mówił ks. kan. Mirosław Pstrągowski.

I to dosłownie, bo osiem lat temu w kołobrzeskiej konkatedrze biskup Krzysztof Włodarczyk został wyświęcony do pełni kapłaństwa. – Cieszę się z tego, że mogliśmy wyrwać się z naszych przestrzeni codziennego życia. Dziękuję za troskę duszpasterską kapłanów, za osoby życia konsekrowanego, za was siostry i bracia, że jesteście rodziną diecezjalną, świętującą 20 lat istnienia. Dziękuję, że możemy przeżywać ten czas tutaj, wyrażając wdzięczność Panu Bogu, a przy tym odkrywać piękno wspólnoty. Możemy bardziej się na siebie otworzyć, poznać i pokochać naszą diecezję – powiedział, przywołując wstawiennictwa patronów Kościoła Bydgoskiego – Matki Bożej Pięknej Miłości, bł. bp. Michała Kozala, a także wspominanej 22 każdego miesiąca św. Rity.

Patronka od spraw trudnych i niemożliwych ma w diecezji bydgoskiej swoje sanktuarium, do którego przyjeżdżają wierni z Polski i zagranicy. Stąd w pielgrzymce obecność członków Bractwa św. Rity. – Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację tego wydarzenia – dodał koordynator, ks. kanonik Mirosław Pstrągowski, którego logistycznie wspierali ks. dr Piotr Wachowski i ks. Damian Pawlikowski. – Bez korzeni nie wiem, kim jestem. Dlatego trzeba wciąż do nich powracać. Dlatego tutaj jesteśmy, by mieć tożsamość bydgoską – powiedział wywodzący się z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a dziś proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kcyni, ks. Zbigniew Grzegorzewski.

Kolejna – ostatnia już – pielgrzymka do korzeni, tym razem do diecezji pelplińskiej, zaplanowana jest na 28 września.
Źródło:
diecezja.bydgoszcz.pl
Wróć do spisu treści