Cudowny Medalik - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2023 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2023
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2023
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
„Cudowny Medalik: znak z Nieba i drogowskaz do Nieba”
 
O wielkiej Nowennie ku czci Niepokalanej
2021 - 2030
Pierwszy medalik
W dniach od 6 do 9 stycznia br. gościła u nas monstrancja jubileuszowa, która peregrynuje po Polsce w ramach Wielkiej Nowenny ku czci Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik.
Nowenna została zainicjowana na początku Adwentu 2021 przez Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Jej celem jest szerzenie kultu Niepokalanej oraz treści obecnych na Cudownym Medaliku w odpowiedzi na życzenie Maryi wyrażone względem naszego Zgromadzenia. Jest też okazją do promowania charyzmatu św. Wincentego a Paulo oraz do odnowy duchowej członków wspólnot wincentyńskich i wiernych parafii, na terenie których ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w jubileuszowej monstrancji. Należy podkreślić, że nowenna jest przygotowaniem do 200. rocznicy Objawień Maryi, które miały miejsce w Paryżu. To tam Maryja powiedziała do św. Siostry Katarzy Labouré: „Każdy, kto z ufnością będzie nosił Cudowny Medalik, otrzyma wiele łask".
Z wielką radością, w piątek, 6 stycznia przyjęłyśmy w progi naszej niewielkiej kaplicy przy ul. Piekary 14, przepiękną monstrancję w formie Matki Bożej objawiającej Cudowny Medalik, którą przywiózł do nas jeden z kapłanów Zgromadzenia Misji z parafii Zmartwychwstania Pańskiego.
Wcześniej możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w tej monstrancji mieli Księża Misjonarze z Bazyliki i Zmartwychwstania Pańskiego oraz Siostry Miłosierdzia, również z parafii św. Wincentego a Paulo, a także wszyscy wierni, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnej modlitwy wstawienniczej za cały świat.

Naszą modlitwę rozpoczęłyśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia i adoracją w ciszy. W sobotę, po Mszy św. porannej, około 20 osób z Bractwa Żywego Różańca modliło się z nami na różańcu w naszej kaplicy, a następnie wspólnie odmówiliśmy litanię do Niepokalanego Serca Maryi. Do godz. 14:00 była możliwość adoracji w ciszy dla osób chętnych z zewnątrz, które pragnęły choć kilka minut ofiarować Jezusowi mimo swoich licznychobowiązków. Po południu kontynuowałyśmy adorację, która zakończyła się o godz. 15:00 w niedzielę, a w której uczestniczył również nasz ks. proboszcz, Karol Glesmer.
Adoracja została wznowiona wieczorem przed wieczorną Mszą św. w kościele parafialnym. Adoracji połączonej z czuwaniem modlitewnym przewodniczył nasz wikariusz, ks. Daniel Nejman.
Adoracja Jezusa w monstrancji peregrynującej po Polsce
w ramach przygotowań do 200. Rocznicy objawień Matki Bożej
na rue du Bac w Paryżu

Kościół św. Mikołaja, 8 stycznia 2023, godz. 18:00.

Pieśń na wystawienie: Niechaj będzie pochwalony, od nas wszystkich uwielbiony przenajświętszy Sakrament, ten niebieski Testament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen. O zbawcza Hostio godna czci….

Kapłan: Jezu, Chlebie życia wiecznego, wierzymy w Ciebie i uwielbiamy Cię.Cześć Ci oddajemy, najświętsze Ciało Chrystusa, zrodzone z Maryi Dziewicy, ofiarowane w Ofierze za wszystkich ludzi. Dzięki Ci składamy, o Krwi Chrystusa Nowego i Wiecznego Przymierza, przelana na odpuszczenie grzechów.

Siostra: Maryjo, Matko Jezusa i nasza, która objawiłaś się św. Katarzynie Labouré, powierzając jej misję wybicia Cudownego Medalika noszonego dzisiaj przez miliony ludzi na świecie, prosimy Cię pokornie, adoruj razem z nami Jezusa, którego przyjęłaś w swoje łono dziewicze, którego wydałaś na świat w Betlejem i z którym nierozerwalnie było związane całe Twoje ziemskie życie, a teraz przebywasz z Nim razem w chwale Ojca i wstawiasz się za nami. Wierzymy, że nasz dar modlitwy podany Jezusowi Twoimi niepokalanymi dłońmi zostanie przez Niego przyjęty i uraduje Jego Boskie serce.

Pieśń: Uwielbiamy Cię, Jezu, Baranku nasz…

Kapłan: Jezu, klęcząc dziś przed Tobą, przez wstawiennictwo Twej Niepokalanej Matki, zawierzamy Ci siebie, nasze rodziny, przyjaciół, chorych i cierpiących, ubogich i tych, którzy potrzebują naszej modlitwy, konających i zmarłych. Polecamy Ci w sposób szczególny naszą parafię i jej duszpasterzy. Niech nasze uwielbienie będzie miłe Tobie. Będziemy powtarzać:   Niech będzie chwała całej Trójcy Świętej.

Za Boży plan odkupienia, w którym Bóg przewidział specjalne miejsce dla Maryi…
Za Jej cudowne, niepokalane poczęcie, dzięki czemu dusza Jej od samego początku jaśniała blaskiem świętości.
Za to, że w Jej Niepokalanym Sercu odnowiłeś naruszoną przez grzech pierworodny przyjaźń pomiędzy Bogiem i człowiekiem.
Za to, że wybrałeś Jej dziewicze łono na swoje mieszkanie.
Za to, że stała się Ona Jutrzenką, zwiastującą blask wschodzącego Słońca – Jezusa, Syna Bożego.
Za to, że z Maryi, Ty Boży Synu wziąłeś ludzkie podobieństwo, dzięki czemu możemy się zwracać do Ciebie: Jezu Synu Maryi Panny.

Siostra: Maryjo, Matko Jezusa i Matko nasza, naucz nas adorować Twojego Syna, rozważając tajemnice Jego ziemskiego życia, naucz nas adorować Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie, naucz nas adorować Jezusa ukrytego w Tabernakulum naszego serca, naucz nas adorować Jezusa, z którym możemy spotkać się w każdym człowieku.

Pieśń: Chwalę Ciebie, Panie, i uwielbiam, wznoszę w górę swoje ręce…

Adoracja w ciszy.

Modlitwa na zakończenie adoracji
Kapłan: Dziękujemy Ci, miłosierny Jezu, za dar adoracji i wszelkie udzielone nam łaski. Dziękujemy Ci za dar Twojej Matki, której Niepokalane Serce jest zawsze dla nas otwarte. Ty jesteś naszym Stwórcą i Zbawcą, a Twój Duch uzdalnia nas do życia zgodnego z wolą Ojca. Prowadź nas, mocą tego Ducha, abyśmy odnowili i pogłębili wiarę w Twoją obecność pośród nas w Najświętszym Sakramencie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Pieśń: Przed tak wielkim Sakramentem…
Peregrynacja monstrancji jubileuszowej była dla naszej małej wspólnoty fordońskiej bardzo mocnym doświadczeniem. Przede wszystkim włączyła nas w przygotowanie do 200. Rocznicy Objawień Maryi w Cudownej Kaplicy w Paryżu, a także przypomniała nam jak bardzo Maryja pragnie być obecna w naszym życiu i prowadzić nas do swojego Syna. Mamy nadzieję, że te dziewięć lat peregrynacji przyczyni się do duchowego odrodzenia nie tylko nas samych, ale także tych, którzy najbardziej potrzebują naszej modlitwy.
Dziękujemy Księdzu Proboszczowi i ks. Danielowi, a także wszystkim, którzy wraz z nami adorowali Jezusa, za wspólną modlitwę. Niech Niepokalana pomnaża jej owoce!
Siostra Wanda, Siostra Anna i Siostra Magdalena
Catherine Labouré
W lipcu, listopadzie i grudniu 1830 roku Najświętsza Panna objawiła się w Paryżu (rue du Bac) seminarzystce Katarzynie Labouré ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (Szarytki).
 
Głównym przesłaniem był objawiony 27 listopada tamtego roku Medalik z jego orędziem. Stał się on narzędziem licznych Boskich interwencji jak uzdrowienia, ocalenia czy nawrócenia, co uczyniło go w oczach wiernych cudownym w działaniu. W krótkim czasie przylgnęła do niego nazwa „Cudowny Medalik”. Sto dziewięćdziesiąt lat jego istnienia jest naznaczone niezliczonymi Boskimi interwencjami.
Treści Medalika zawierają istotę głoszonego przez Kościół orędzia.
Na awersie widzimy postać Niepokalanej z promieniami światła wychodzącymi z Jej dłoni, co symbolizuje wypraszane przez Nią dla nas łaski; pod stopami zaś ma kulę ziemską z wężem, któremu miażdży głowę jako znak ostatecznego zwycięstwa nad siłami zła, jakie przyjdzie za Jej pośrednictwem.
Z kolei na rewersie znajdują się trzy motywy. Pierwszy z nich to dwanaście gwiazd, które wyobrażają Chrystusa – Światłość świata (motyw gwiazdy) i Jego mistyczne zjednoczenie z Kościołem (liczebnik dwanaście), co stanowi syntezę chrześcijańskiego orędzia. Drugi motyw, zranione serca Jezusa i Maryi przedstawiają zjednoczenie Syna z Matką i Matki z Synem oraz nawiązują do Golgoty, kiedy to Jezus czyni swą Matkę naszą matką. Trzeci motyw to litera „M” i wznoszący się ponad nią krzyż na podstawie, która jest spleciona z literą „M”.
Litera „M” wyobraża Maryję, natomiast krzyż na podstawie – kulę ziemską, czyli odkupioną ludzkość, która pogrążyła się w grzechu. Ten motyw stanowi nawiązanie do wizji poprzedzającej objawienie Medalika. W tej to wizji św. Katarzyna Labouré ujrzała Maryję, ubraną całą na biało, ze złotym globem w dłoniach i małym krzyżem na jej szczycie. Maryja wstawiała się u Syna za ludzkością. Na Medaliku zostało to przedstawione symbolicznie jako litera „M” i wznoszący się ponad nią krzyż na podstawie.
Awers i rewers Cudownego Medalika stanowią przesłanie na każdy czas Kościoła, na obecny i na każdy przyszły aż po powrót Chrystusa na końcu czasów. Szczególnie rewers Medalika zawiera treści ponadczasowe, a jego symbolika przedstawia syntezę głoszonego przez Kościół orędzia. Z tej racji nie dziwi szczególne oddziaływanie Medalika. Rewers Cudownego Medalika może stanowić logo Kościoła Bożego. Pod tym znakiem będziemy bezpiecznie szli przez życie i pewnie odniesiemy zwycięstwo nad siłami zła.
Nośmy zatem z ufnością na szyi Cudowny Medalik i odmawiajmy inwokację: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Obdarzmy medalikiem naszych najbliższych, a szczególnie dzieci i młodzież, zagrożone szerzącymi się dzisiaj niebezpiecznymi ideologiami, aby Niepokalana ustrzegła je przed nimi i zachowała przy Bogu.
Jako Rodzina św. Wincentego a Paulo zachęcamy wszystkich wiernych do włączenia się w Nowennę i peregrynację Cudownego Medalika po naszym kraju. Wierzymy, że jak u początków objawienia działy się liczne cuda i znaki, tak też teraz doświadczymy jako wspólnota wierzących licznych łask.
Niech Bóg błogosławi nam wszystkim w podejmowanej inicjatywie ku czci Jego i naszej Matki!
Na podstawie:
Ks. prof. Waldemar Rakocy CM – Koordynator krajowy Nowenny.

Kaplica w Paryżu, przy rue du Bac 140.
  1. Nad ołtarzem znajduje się fresk Królowej aniołów. Przedstawia on scenę pierwszego objawienia się Maryi otoczonej chórem aniołów. Dominuje w nim kolor niebieski, który przypomina niebo i wyobraża nadprzyrodzoność objawienia. Na sklepieniu widnieją słowa modlitwy: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Oraz zaproszenie: "Przychodźcie do stopni tego ołtarza. Tutaj łaski spłyną na każdego, kto o nie poprosi z ufnością i żarliwością".
  2. W 1850 r. rząd francuski ofiarował siostrom biały marmur, z którego w krótkim czasie wykonano figurę Najświętszej Maryi Panny z Cudownego Medalika.
  3. Tabernakulum to jedyny element, który zachował się w kaplicy od czasu jej ufundowania w 1815 r. Ma ono kształt greckiej świątyni. Najświętsza Maryja Panna przed tym tabernakulum oddała hołd uwielbienia Jezusowi Chrystusowi.
  4. Relikwie św. Ludwiki de Marillac, założycielki zgromadzenia. Nad trumną widnieje mozaika upamiętniająca jej powołanie z 1623 r. oraz motto zgromadzenia: "Miłość do Chrystusa ukrzyżowanego wywyższa nas".
  5. Ołtarz św. Józefa, ufundowany w 1914 r. Podczas objawienia w 1830 r. wisiał tu obraz św. Anny, przeniesiony obecnie na chór. Na tle obrazu św. Anny św. Katarzyna widywała od 25 kwietnia do 2 maja 1830 r. serce św. Wincentego. Tutaj w nocy z 18 na 19 lipca po raz pierwszy ujrzała Najświętszą Maryję Pannę.
  6. Figura Matki Bożej Królowej świata, ustawiona w miejscu objawienia się Maryi.
  7. W 1880 r. postawiono ołtarz na miejscu wskazanym przez św. Katarzynę jako miejsce objawień. W 1933 r. w oczekiwaniu na beatyfikację s. Katarzyny dokonano ekshumacji jej ciała, które było w stanie nienaruszonym. Zostało ono przeniesione do tego ołtarza.
Wróć do spisu treści